Kino käis Läänistes.


Kino käis külas. Lääniste vanas koolimajas. Tegelikult on kino ning vana koolimaja ammused tuttavad. Koolimaja saal oli sõja järel aastaid ka kohaliku rahva kinosaaliks - "Kõikidest kunstiliikidest olulisim on meile kinokunst!" (V. I. L.). Kinoputka konstrui jäljed saali jõepoolse seina keskmise akna juures on senini aimatavad.  Siis tuli aastakümneid vaikust. Ja kümmekond aastat tagasi põikas samasse paika mööda Eestimaad tiirutav Kinobuss. Kinomehed ise saabusid koolimaja alla piki Ahjat lodjaga. Tookord oli kõva pidu...

Esimesed kinosõbrad on varakult kohal. Mitte Tõukre-mehed ja mitte kaugelt. Ikka kohalikud, lähedalt.


Filmide autor Madli Lääne-Metsalu. Kaasas lühimängufilm “Kolm päeva augustis” ja dokumentaalfilm „Saarte värvid. Esimene film 1991. aasta pöördelistest augustipäevadest. Teine võrratu visuaali ja nauditava montaaži ning helikeelega portreefilm maailma eri paikades tegutsevatest saareelanikest muusikutest: saksofonist Villu Veskist, Fääri saarte lauljatarist Eivør Palsdottirist ning Barak ‘Bird’ Levi’st Hawailt.

Janno. Filmide “maaletooja” ja tema Laterna magica.  


Filmid on pikad. Küsimused vastused võtavad ka aega. Energiavarude turgutamisele on mõeldud.

Hakkas pihta. Rahvast oli parajalt – Kõnnust ja Võnnust, Läänistest ning Terikestelt, Tartust jne. Enne küttis Jüri maja mõnusaks. Veel varem, nädalavahetusel sai akende siseraamid käepäraselt korda tehtud – pööningult üles otsitud (niipalju kui neid oli), puhastatud, sobitatud ja uuesti klaasitud. Et ruum sooja peaks. Yr prognoosis ju ca 15 kraadi külma... Õnneks õues nii karmiks ei läinud.


Filmde vaheajal kohalik kinoaktiiv koos Läti seltsimeestega nähtut analüüsimas.Teine seeria.


1 comment:

  1. Tahtsin kah tulla aga neh — tööl :-( Võnnu lapsed tegid karaoket. Aga vt pilti ja saan aru, et poleks mahtunudki ;-) nii äge!

    ReplyDelete