Uue aasta saabumine Läänistesse 2017


1. jaanuaril 2017 a. kell 00.00 alustasid Ahja jõe sillast idas (Vanas Külas) paiknevad meie võidukad väed raketi-, suurte tükkide ja miiniheitjate lööke vaenlase positsioonidele. Täpsete ja kontsentreeritud tulelöögid Nagla, Sepa, Pedaja, Männisaare, Lepa, Kolde, Nisu, ja Oja patareidest olid suunatud pimeduse ja vaikuse jõudude vastu. Samaaegselt avati toetav tuli ka Läänerinde (Ahja sillast läänes) Uue Küla positsioonidelt. 25 minutit kestnud massiivse tulelöögi tulemus oli vaenlasele laastav – tumedad jõud said hävitava kaotuse osaliseks ja sunniti põgenema... J

Vist umbes taoliselt oleks kõlanud omaaegne “Informbüroo” teadeanne toimunust. Saluudi kestuselt igatahes ületasime ametlikult Kilulinna ja Emajõe Mekat. J Tõsi küll – torude arv oli väiksem. Aga ühe külakoha kohta piisav. Postimees küll kirjutas, et a lavähem rakette, vähem vaikuse rikkumist, ärge ostke, pange see raha mujale, kellele seda vaja jne.”. Aga ka linnast kaugel elab veel inimese, lapsed ootavad, maised rõõmud ei ole siin võõrad. Ka “õnne sai” valatud. Mis sellest, et noorkeemikud avastasid järsku hoburauas oleva plii massilise surmava toime ja soovitasid kasutada hoopis vanu tinanõusid. Huvitav, kas viimaseid saab ERMi lao ülejääkidest? Veel hullem - Läänistes on ka osa katuseid asbestist eterniidiga kaetud. Kohutav! Ikkagi “maakad” või “maalased (Mati Undi termin > ETV “Vana aja asjades”). Pliimürgiga surmavaid kaheraudseid jahipüsse enam siiski suurt pole, need on vintraudade vastu vahetunud.
Laskemoon läbi. Standardprotseduur on selline, et patareid ritta ohutuskuvaga, süütenöörid ühele poole, süütamine algab tagumisest otsast väiksemaga, siis lähevad käiku kõigepealt suuremad kaliibrid, seejärel väiksemad. Nii seda tulevärki 25 minutiks jätkubki. Kollase pakendikonteineriga võrreldes on karbid muidugi tillukesed aga osa tuli siiski käruga kohale tarida.  


Mittestandartne kaliiber. Noortelt pürotehnikutelt (osalesid siiski antud juhul  ohutuse tõtt vaatlejatena) väga kõrge hinnangu saanud suveniir. Tühja süütepõleti purgi jäänused peale tulepaku/lõkke peale panekut. Jumakas oli vägev, pakust jäi järele vaid ca 10 ruutmeetrit sädemeid. Olgu selguse huvides üteldud, et kogu publik jälgis seda piisvalt ohutult kauguselt.   

James: By the way, the same procedure as last year, Miss Sophie?
Miss Sophie: The same procedure as every year, James!

Ega muud polegi lisada. Vaid sõnad “traditsioon”, või “rituaal”. 
Ilmselt kõige tänuväärsem segment publikust...    Järgmine hommik – kõik mis jäänud järele ühest tulepakust, üksik koni... ja vihm, vihm,vihm. Hall, hall on see uue aasta algus... Ega mäletagi, et vihma tuleb taevast, jõgi on kõrge ja väljas 7 kraadi sooja.


No comments:

Post a Comment